layers

PROTEZ

Hareketli protezler bireyin ağzında sabit bir protez formu oluşturmaya yetecek  sayıda diş bulunmadığı durumlarda uygulanan , ağız içerisinde takılıp çıkartılarak kullanılan genelde gece ağız dışında tutulan eksik dişlerin boşluğunu dolduran , eski tarihlerden itibaren kullanılan protez çeşididir.Ağız içerisine birkaç değişik formda uygulanırlar.

TAM PROTEZLER
Bireyin ağzında hiç dişi olmadığı durumlarda uygulanan protez şeklidir , bu protezde tamamen çene ve diş eti dokuları kuvveti karşılar , çene ve protez arasında ortaya çıkan vakum protezin ağızda kalması için tek seçenektir.

Günümüzde bu tür protezleri birkaç implant ile destekleyerek sabit dişe yakın bir konfor elde etmek mümkün olmaktadır.

BÖLÜMLÜ PROTEZLER

Klasik (Kancalı ) Bölümlü Protez
Bu protez çeşidinde destek olarak kullanılabilecek diş bulunmaktadır , protez üzerinde bulunan kancalar vasıtasıyla dişlere tutturulur , bu tarz protezlerde ilerleyen yıllarda çürük gelişmemesi için kancanın uygulanacağı dişlerde porselen kaplama yapılması önerilmektedir.

Hassas Tutuculu (Çıtçıtlı Protezler)
Kancalı protezlerde kanca ön bölgeye yakın dişlere uygulandığı zaman estetik bir sorun ortaya çıkartmaktadır.Kancaların dişe tutunmalarında da sorunlar ortaya çıkabilmekte protez ağız içinde hareketli hale gelebilmektedir.Kancanın uygulandığı dişlerde çürüme kanca baskısı olduğu durumlarda diş eti problemleri ile karşılaşılabilmektedir.Bu problemleri ortadan kaldıran hassas tutuculu protezlerdir.

Hassas tutuculu protezde tutucu protezin içindedir dışarıdan kanca gibi görünmez.Hassas tutucular birbirine çok iyi bağlanarak protez hareketliliğini minimuma indirirler.Kanca ortadan kalktığı için estetiği daha iyi derecededirler.